Cena kávy na desetiletém maximu
V posledních měsících nastaly obrovské změny v kávovém světě. Začal se měnit sortiment nabízených káv a i jejich cena. Proč k tomu vlastně došlo? Pojďme se na to všechno spolu podívat pěkně postupně.
Káva patří mezi nejvíce obchodovatelné komodity světa. Jako všechny plodiny její sklizeň ovlivňuje nepřeberné množství podmínek. Bohužel poslední rok až dva jí štěstí zrovna nepřálo. Vynecháme-li téma covidu a jeho celkového dopadu na ekonomiku, stále máme o čem mluvit.
Pro začátek trocha politiky
Většina zpráv je zaměřena na aktuální dění u nás či v Evropě. Samozřejmě, my tu žijeme a je nám to nejblíže. Ale co se vlastně děje jinde ve světě? Právě i politické dění v těchto státech ovlivňuje cenu kávy. Mnohdy zákazník ví, z jaké země ta či ona káva pochází, ale už se nezajímá o problematiku státu.
V Etiopii nepokoje neberou konce, je vyhlášen nouzový stav a vše se schyluje k občanské válce. Vojenský převrat v Myanmaru, nemluvě o dalších státech například v Jižní Americe.
Ale my tu nejsme od toho, abychom si vypisovali nejnovější zprávy a přehledy. Jen si musíme uvědomit, že nestabilní sociální situace ovlivňuje především farmáře a tím i následnou distribuci k nám do Evropy. Ani zde nejsou ideální podmínky. Mnoho tankerů čeká vůbec na vylodění v přístavech a cena mezistátní dopravy také stále stoupá.
Příroda v hlavní roli
Nebudeme vám motat hlavu Gretou ani zelenými emisními doložkami EU, ale mrkneme se blíže na situaci v jižních státech. Tropy, představíme si teplo, moře, jednoduše krásné počasí a ideální podmínky pro pěstování kávy. Nikdo z nás si nepředstaví sníh a mráz, ale právě ten překvapil farmáře v Brazílii a zničil jim většinu úrody. Z extrému do extrému. Vysoké teploty a dlouholeté sucho nepřejí místní produkci v Keni. Bohužel ani příroda pěstování kávy v posledních letech zrovna nepřeje.
Jak se vlastně s kávou obchoduje?
Káva se prodává jako komodita na burzách. Zde hrají roli převážně dvě strany. Producenti, kteří chtějí kávu prodat co nejvýhodněji. Na straně druhé odběratelé, snažící se ji koupit za výhodnou cenu. Ovšem aby to nebylo tak jednoduché, tak zde figuruje ještě strana třetí. To jsou banky, investoři a spekulanti. Ti se nepodílejí na produkci, ale snaží se výhodnou investicí získat co nejvíce.
Neobchoduje se jen s aktuální sklizní, ale je možné si koupit i komodity na několik let dopředu. Tím si zajistíte stabilní cenu, pokud víte, že se bude v budoucnu rapidně zvedat.
Takže nejen příroda, politická situace, ale i nabídka s poptávkou a spekulace řídí výši cen. Ale jak tomu obvykle bývá, nic není na stálo. I my věříme, že situace se opět uklidní a vše se vrátí alespoň trochu k normálu. Doufáme, že díky našemu článku jste nakoukli pod pokličku aktuálního dění a i přes všechnu problematiku zůstanete věrni své ranní kávě.
Na závěr trocha čísel
Káva je sedmou nejvíce obchodovatelnou komoditou na světových burzách. Celosvětová produkce kávy dosahuje 175 milionů žoků (což v přepočtu odpovídá 10,5 milionům tun), podle údajů dostupných z roku 2020. Celkem 70% podíl na trhu kávy má Arabica, produkce Robusty odpovídá přibližně 25 % a zbylých pět procent tvoří ostatní odrůdy.
Vývoj ceny kávy pro rok 2021
Marie Řáhová, Pražírna Voznice